Forum Klasy 3e Gimnazjum nr 9 w Legnicy

Forum Klasy 3e Gimnazjum nr 9 w Legnicy


#1 2008-03-13 16:27:49

Don Majewski

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-12
Posty: 22

Ściaga na sprawdzian 14.03.2008r.

Jest ot tylko cześć ściągi Reszta w trakcie pisania Jak skończę to postaram się zamieścić

Manifest rady regencyjnej – 7.09.1918r. pierwszy akt władzy polskiej mówiący o odbudowie państwowości.
11 listopada 1918r. - Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem polskim. Koniec I wojny światowej.
14 listopada 1918r. - Rozwiązuje się Rada Regencyjna, przekazując Piłsudskiemu pełnię władzy cywilnej.
22 listopada – Polska staje się republiką
Twórcy państwa polskiego – Józef Piłsudski, Jędrzej Moraczewski, Ignacy Daszyński, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski.
Traktat wersalski – zawierał decyzje o przyłączeniu do Polski Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego (bez Gdańska) 28 czerwca 1919r.
Mały traktat wersalski – zobowiązywał on Polskę, Rumunię, Czechosłowację, Grację i Jugosławię do przyznania i respektowania pełni praw cywilnych i politycznych mniejszości narodowych zamieszkujących ich terytoria. Układu tego, decyzją sprzymierzonych krajów, nie podpisały Niemcy, choć kraj ten zamieszkiwały liczne mniejszości narodowe.
Plebiscyty -Warmia, Mazury i Powiśle 96,6% Niemcy, 3,4% Polska.
Górny Śląsk 59,6% Niemcy, 40,4% Polska.
Powstania śląskie – przyczyną był niekorzystny wynik plebiscytu na Górnym Śląsku. Na czele III powstania stanął Wojciech Korfanty. II powstanie wybuchło z 2 na 3 maja 1921 roku. Powstanie zakończyło się rozdzieleniem przez międzynarodowe wojska nadzorujące plebiscyt. Decyzją rady Ligii Narodów, potwierdzoną 20 października 1921r. przez Radę Ambasadorów, Polsce przyznano ok 30% obszaru plebiscytowego zamieszkałego przez większość ludności górnego śląska, na którym skupiało się 80% górnośląskiego przemysłu.
Konflikt Polsko-Czeski – konflikt miał miejsce na Śląsku Cieszyńskim na którym ludność polska stanowiła bezwzględną większość. W październiku 1918r. Polacy z Śląska Cieszyńskiego utworzyli Radę Narodową Śląska Cieszyńskiego, a Czesi – Śląską Radę Narodową. Obie strony zawarły 5 listopada 1918r. porozumienie, w którym uzgodniono, iż do czasu odpowiednich ustaleń międzynarodowych żadna ze stron nie wprowadzi swoich wojsk. W styczniu 1919 roku Czesi łamią postanowienie i wprowadzają na teren Śląska Cieszyńskiego swoje wojska zajmując go aż do Wisły. Miejscowa ludność wraz z nielicznymi oddziałami wojska powstrzymała czechów, którzy częściowo się wycofali. 27 września 1919 roku odbywa się na śląsku plebiscyt. W lipcu 1920 roku Rada Ambasadorów bez plebiscytu przyznała Czechom połowę spornego terytorium ustanawiając granicę na rzece Olzie.
Walki Polsko-Ukraińskie – przyczyną było opanowanie przez Zachodnioukraińską Republike Ludową większości strategicznych budynków we Lwowie i innych miejscowościach. Reakcja Polaków była natychmiastowa. 1 listopada 1918 roku polscy mieszkańcy Lwowa zorganizowali oddziały zbrojne do obrony miasta. Po trzech tygodniach udało się wyprzeć ukraińców z Lwowa. Dużą rolę w wygranej odegrali lilkunastoletni skauci zwani orlętami lwowskimi, pod komendą Czesława Mączyńskiego. 21 kwietnia 1920 roku Semen Petlura i Józef Piłsudski podpisali polsko-ukraiński układ sojuszniczy. Cała Galicja wschodnia pozostała przy Polsce.
Wojna Polsko-Bolszewicka – przyczyną tej wojny były posuwające się w ślad za wycofującymi się Niemcami wojska bolszewickie, które miały za cel zająć większość osłabionych krajów oraz wywołać rewolucje obejmującą całą Europę. Nigdy niewypowiedziana wojna rozpoczęła się w połowie lutego 1919 roku w miejscowości Mosty nad Niemnem. W kilka tygodni front rozszerzył się na Polesie i Wołyń. Na tym etapie zwyciężali bolszewicy zajmując znaczne obszary Białorusi i Litwy. W kwietniu 1919 roku do ataku na Armię Czerwoną ruszyły wojska polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Pod koniec lipca Polacy dotarli aż nad Berezynę. Jesienią ofensywa została wstrzymana na wieść o postępach armii „białego”.
Wyprawa Kijowska – po nieudanych rozmowach pokojowych pod koniec kwietnia 1920 roku została zorganizowana polsko-ukraińska wyprawa na Kijów. Jej celem było wyzwolenie i utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego. 7 maja 1920 roku wojska pod wodzą Edwarda Rydza-Śmigłego wkroczyły do Kijowa. Armia Czerwona odpowiedziała szybką ofensywą na Białorusi i operacją zaczepna na Ukrainie gdzie przerzucono duże siły. 10 czerwca wojska polskie ewakuowały się z Kijowa na zachód. Później bolszewicy zajęli Mińsk, Wilno i Grodno.
Bitwa Warszawska – zwana „cudem nad Wisłą”. Zadecydowała o losach wojny z bolszewikami. Rozegrała się na przedpolach stolicy 13-25 sierpnia 1920 roku. 13 sierpnia ku Warszawie ruszyło zmasowane natarcie liczniejszego wojska Armii Czerwonej. Zostało zatrzymane w walkach pod Radzyminem, Zielonką i Ossowem. 16 sierpnia główne kontruderzenie polskie znad Wieprza pod wodzą Piłsudskiego zaskoczyło Armię Czerwoną i zmusiło ją do odwrotu na całej linii frontu. We wrześniu bolszewicy przegrali dużą bitwę nad Niemnem i polacy ostatecznie odzyskali utracone wcześniej ziemie. W październiku 1920 roku Włodzimierz Lenin zmuszony został do podpisania rozejmu.
Pokój Ryski – 18 marca 1921 roku przedstawiciele Polski, Rosji Radzieckiej i Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej podpisali w Rydze traktat pokojowy. Ustalał on korzystny przebieg granicy polsko-radzieckiej. Zobowiązywał on także Rosje do zwrócenia zagarniętych dóbr p[olskiej kultury i wypłacenie odszkodowania za udział ziem polskich w gospodarce carskiego imperium przez ponad 100 lat.
Przyłączenie Wileńszczyzny– Wileńszczyzna została zajęta przez bolszewików i przekazana Litwinom. Piłsudski chcąc zatrzymać ją przy Polsce upozorował bunt polskich żołnierzy pochodzących z kresów wschodnich, którzy nie mogli pogodzić się z oddaniem Wilna Litwie. 9 października „zbuntowane” oddziały wkroczyły do Wilna entuzjastycznie witane przez mieszkańców. Wkrótce utworzono zależne od Polski państwo tzw. Litwę Środkową ze stolicą w Wilnie. W 1922 roku za zgoda Sejmu Wieleńskiego przyłączono je do Polski. Litwini nigdy nie pogodzili się z utratą stolicy.

Offline

 

#2 2008-03-13 16:39:08

gumcia

Guru

Zarejestrowany: 2008-03-13
Posty: 119

Re: Ściaga na sprawdzian 14.03.2008r.

ostro. drukne se. dawaj wiecej ;D


patrz, ale nie dotykaj, dotykaj, ale nie smakuj, smakuj, ale nie połykaj ;>

Offline

 

#3 2008-03-13 21:25:02

asix707

Guru

7690636
Zarejestrowany: 2008-03-13
Posty: 101

Re: Ściaga na sprawdzian 14.03.2008r.

fajnie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pllojalny klient szkolenia Skup laptopów warszawa