Forum Klasy 3e Gimnazjum nr 9 w Legnicy

Forum Klasy 3e Gimnazjum nr 9 w Legnicy


#1 2008-03-27 23:05:34

Don Majewski

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-12
Posty: 22

Gotowa Ściąga z Totalitaryzmu!

Sorry, że tak późno..... Ale dobrze, że w ogóle jest.... Dużo tego.




Komunizm Wojenny-polityka ekonomiczna stosowana przez władze radzieckie w czasie wojny domowej w Rosji(1918-1921)
Nacjonalizacja-przejęcie przez państwo prywatnych środków produkcji oraz ziem
Kolektywizacja-scalanie indywidualnych gospodarstw rolnych i tworzenie z nich wielkich gospodarstw spółdzielczych, ściśle kontrolowanych przez państwo
Państwo Totalitarne-państwo, w którym rządy opierają się na ideologii i poglądach jednej partii
Rasizm-zespół poglądów głoszących nierówność biologiczną, społeczną i umysłową ras ludzkich.
SS-niemiecka narodowosocjalistyczna organizacja bojowa, utworzona w 1923 r. jako osobna straż Hitlera
Narodowy Socjalizm(Nazizm)-nazwa niemieckiego faszyzmu, wyróżniającego się m. in bezwzględnym terrorem, rasizmem i polityką zmierzającą go zbrojnego podboju świata
NEP(Nowaja Ekonomiczeskaja Politika)- Stworzona z inicjatywy Lenina w 1921 r. Zlikwidowano przymus pracy, zredagowano z rekwizycji płodów rolnych, nakładając w zamian na chłopów umiarkowane podatki.
ZSRR(Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich)- powstał 30 grudnia 1922 r. Państwo składające się formalnie z równouprawnionych republik. W jego skład wchodzimy 4 republiki: Ukraińska, Białoruska, Rosyjska i Zakaukaska. Później liczba republik wzrosła do 16.
Wszechzwiązkowa Komunistyczna Partia-powstała w 1925 nieprzemianowana w 1952 r. na KPZR(komunistyczna Partia Związku Radzieckiego) jedyna legalnie działająca partia(bolszewicy zlikwidowali wszystkie pozostałe).
W roku 1924 uchwalono konstytucję zawiaski radzieckiego, która stwierdziła, że ZSRR jest państwem demokratycznym. W rzeczywistości było to państwo totalitarne.
W styczniu 1924 r. zmarł Lenin. Po jego śmierci Józef Saakaszwili(salin) został wybrany na przewódce państwa radzieckiego.
Benito Mussolini- dziennikarz i socjalista założyciel organizacji kombatanckiej skupiającą weteranów wojennych. Tuż po powstaniu Związku włoskich kombatantów Mussolini ogłosił program nowej organizacji. Zawierał on hasła budowy wielkich, mocarstwowych włochy, opodatkowania najbogatszych obywateli, konfiskację majątków kościelnych.
W 1921 r, Mussolini przekształcił organizację kombatancką w Narodową Partię Faszystowską w której stanął na czele przyjmując tytuł duce.
Czarne Koszule(nazwa od koloru umundurowania)-bojówki faszystowskie.
Marsz na Rzym-Mussolini chcąc przejąć Rzym chciał przejąć całe włochy. W marszy wzięło udział 40tys. czarnych koszul. Do żadnych walk nie doszło. Pod wrażeniem siły faszystów król Wiktor Emanuel III powierzył Mussoliniemu misje utworzenia nowego żadu, który niebawem został powołany
W 1923 r. powołano Wielką Radę Faszystowską w skład której wchodzili działacze partii faszystowskiej i członkowie rządu. Na jej czele stanął Mussolini Służyła ona umocnieniu żadów faszystowskich.
Największym wrogiem faszystów był Giacomo Matteotti poseł partii socjalistycznej. Oskarżył Mussoliniego o stosowanie przemocy przez bojówki faszystowskie w czasie wyborów Kilka dni później Matteotti został zamordowany przez zwolenników duce. Mord posła umocnił pozycje Mussoliniego. Władza w państwie należała już do faszystów posłusznych partii i wodzowi.
Rząd faszystów wprowadził cenzurę prasy, zdelegalizować partie polityczne, zakazał działalności związków zawodowych.
NSDAP(narodowosocjalistyczna niemiecka partia robotnicza)- Najpierw Niemiecka Partia Robotniczy dopiero potem Adolf Hitler przekształcił ją na NSDAP. Jej kierownictwo powołało specjalne oddziały tzw. brunatne koszule(SA) do walki z przeciwnikami politycznymi. NSDAP głosiła hasła antysemickie i szowinistyczne.
W 1923 r. Hitler postanowił iść wzorem Mussoliniego i zdobyć silą władze w barbarii Jego plan zakładał najpierw zdobycie Monachium, stolicy awarii Później miał być zorganizowany marsz na berlin. Marsz został powstrzymany przez policję i wojsko a uczestników aresztowano w tym także hitleria W więzieniu napisał on książkę(Mein Kampf). Zawiera ona główne cele partii narodowosocjalistycznej. PO wyjściu z wiezienia Hitler wspierany finansowo przez cześć przedsiębiorców, zaczął w 1925 r. odbudowywać NSDAP. Stale rosła liczba członków i zwolenników Dla ochrony hitleria i wysokich działaczy partyjnych powołano SS. W listopadzie 1932 r. partia hitleria zyskała największa ilość głosów W styczniu 1933 r. Hitler został kanclerzem niemieć W lutym 1933 r. splunął w berlinie budynek Reichstagu. Oskar zono o to komunistów, zaczęto ich aresztowawszy Bryl to powód ogłoszenia stanu wyjątkowego i rozpisania nowych wyborów Na listę NSDAP glosowało 17 mln. Niemcowa Zdobylak 44% głosów w parlamencie. Po śmierci prezydenta w 1934 r. Hitler przejął jego funkcje. Stal się dyktatorem i ogłosił się wodzem państwa(Nyereremu). Państwo niemieckie nazwano III Rzeszą Niemiecką. Przeciwników partii umieszczano w obozach hitlerowskich. Zaufani członkowie SS zamordowali kierownictwo SA. Wydarzenie to przeszło do historii jako noc długich nożny 15 września 1935 r. zostały uchwalone ustawy norymberskie, które pozbawiły Żydów praw politycznych i niektórych praw obywatelskich. Z czasem zabraniano żydom posiadania przedsiębiorstw i pracy w administracji państwowej a nawet prowadzenia samochodów W 1938 roku żyd w pryzu zabił jednego z pracowników ambasady niemieckiej. Po tym wydarzeniu w listopadzie 1938 r. przez dwa dni palono synagogi, demolowano mieszkania i sklepy, bito i mordowano żydów. Akcje ta nazwano Kryształowa Nocą.
Układ w Rapallo – podpisany w kwietniu 1922 roku przez Niemcy i Związek Radziecki. Miał on na celu zbliżyć dwa odizolowane od reszty Europy państwa. Niemcy dawali możliwość szkolenia rosyjskich oficerów w Niemieckich akademiach oraz zaopatrzenie Związku u niemiecką broń i amunicję. W zamian za to Rosjanie udostępnili swoje fabryki i poligony do testowania nowych rodzajów broni przez Niemcy, gdyż Traktat Wersalski nie zabraniał tego na terenie ZSSR.
Zajęcie Zagłębia Ruhry – po podpisaniu układu w Rapallo państwa zachodnie były nawet skłonne przywrócić Niemcom utraconą pozycje polityczną, byleby nie dopuścić do dalszego rozwoju współpracy z ZSSR. Wielka Brytania rozpoczęła działania mające na celu zbliżenie Niemiec do państw zachodnich. Inaczej postąpiła Francja. Zażądała od Niemiec szybkiej spłaty odszkodowań wojennych. Gdy strona niemiecka odmówiła, w styczniu 1923 roku, wojska belgijskie i francuskie wkroczyły na teren Zagłębia Ruhry, aby kontrolować wydobycie i rozdział węgla. Niemcy dalej uzależniały spłatę reparacji od własnego przemysłu i uzyskania nadwyżek w gospodarce.
Plan Dawesa – w 1924 roku Wielka Brytania i Francja zgodziły się na przyjęcie planu gospodarczego uzdrowienia Niemiec, tzw. „plan Dawesa”. Opracował go Amerykanin Charles Dawes. Zakładał on rozłożenie spłat reparacji wojennych w dłuższym czasie oraz udzielenie Niemcom wysokiej, gwarantowanej przez rząd USA, pożyczki na rozwój gospodarczy. Berlin otrzymał także kredyty od banków angielskich i amerykańskich.
Konferencja w Locarno – międzynarodowa konferencja zorganizowana w październiku 1925 roku
w Locarno w Szwajcarii. Zgromadzili się tam przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Polski, Czechosłowacji, Włoch i Niemiec. Podpisano na niej traktat, w którym Niemcy zagwarantowały nienaruszalność granic z Francją i Belgią. Odmówiły takich zapewnień wobec Polski i Czechosłowacji. Mogło to oznaczać, że będą dążyli do ich zmiany. Państwa zachodnie uznały to za zwycięstwo pokoju. W 1926r. Niemcy zostali przyjęci do Ligii Narodów i dostały stałe miejsce w Radzie Ligii. W 1932r. W latach wielkiego kryzysu Niemcy zostały zwolnione z płacenia odszkodowań. Tym samym byli alianci pozbawili się jedynego narzędzia , jakim dysponowały, pozwalającego im kontrolować wewnętrzne sprawy Niemiec.
Militaryzacja Nadrenii – Hitler zachęcony bezczynnością mocarstw zachodnich wobec łamania kolejnych punktów Traktatu Wersalskiego wstąpił w 1936 roku na teren Nadrenii, która zgodnie z postanowieniami Traktatu miała pozostać zdemilitaryzowana.
Oś Berlin-Rzym-Tokio – w 1936 roku Niemcy i Włochy podpisały porozumienie dot. współpracy politycznej i wojskowej. W miesiąc później Niemcy podpisali pakt antykomiternowski z Japonią do którego w 1937 roku dołączyły Włochy.
Wojna w Hiszpanii – w lipcu 1936 roku w Hiszpanii wybuchła wojna domowa. Przeciwko rządowi republikańskiemu wystąpił generał Francisco Franco popierany przez część wojska, duchowieństwo i faszystów. W wojnę zaczęły angażować się różne państwa traktujące ją jako poligon doświadczalny. Franco popierały oddziały niemieckie i włoskie. Republikanom udzielił pomocy Związek Radziecki. Wojna zakończyła się 28 marca 1939 roku po zdobyciu Madrytu przez Franco.
Zajęcie Austrii – Hitler miał w planach połączenie wszystkich ziem zamieszkałych przez Niemców m.in. Austrię. W nocy z 11 na 12 marca 1938 roku do Austrii wkroczyły wojska niemieckie. Dwa dni później, 13 marca, do Wiednia wjechał Hitler owacyjnie witany przez ludność i proklamował Anschluss Austrii (przyłączenie Austrii).
Konferencja Monachijska – miała zadecydować o losie Czechosłowacji. Odbyła się we wrześniu 1938 roku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Anglii, Francji, Włoch i Niemiec. Delegacja czechosłowacka także była obecna, ale nie została dopuszczona do rozmów. W wyniku rozmów Czechosłowacja miała w ciągu 10 dni oddać Niemcom Sudety zamieszkane przez Niemców wraz ze znajdującymi się tam majątkami i umocnieniami wojskowymi. 14 marca 1939 roku Słowacja odłączyła się od Czechosłowacji i utworzyła osobne, całkowicie zależne od  Niemiec, państwo. Następnie wezwanego pośpiesznie na rozmowy do Berlina prezydenta Czechosłowacji Emila Hachę zmuszono do podpisania dokumentu o utworzeniu zależnego od Niemiec Protektoratu Czech  i Moraw. Nazajutrz 15 marca wojska niemieckie wkroczyły do Pragi.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plSerwis laptopów pruszków